pozyczka

Żywiecczyzna to prawdziwy Raj Hale, dla lubiących aktywny wypoczynek.
Znajdziecie tu niezliczoną ilość szlaków turystycznych, rezerwatów, punktów widokowych, klimatycznych schronisk i szałasów.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Grota Komonieckiego

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Ślemień
Miejscowość
Las
Położenie w miejscowości
Leży na wysokości około 700 m n.p.m. w źródliskowym obszarze potoku Dusica, na północ od wsi Las i nieco na południowy wschód od szczytu Łamanej Skały
Położenie komunikacyjne
Należy dojechać do miejscowości Las. Punktem wyjścia jest Niepubliczna Szkoła w Lasie, gdzie jest drogo- wskaz w którą stronę należy się udać.
Okolica
Grota Komonieckiego to stosunkowo płytka ale szeroka jaskinia, znajdująca się na wysokości 750m n.p.m. na południowy wschód od Łamanej Skały. Obszar ten znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i rezerwatu przyrody Madohora. W Pobliżu jaskini przepływa potok Dusica. Kilkadziesiąt metrów poniżej jaskini potok ten tworzy największy w Beskidzie małym naturalny wodospad o wysokości 5 metrów.
Dokładny adres
49°45′36,27″N 19°24′44,58″E
Informacje dotyczące statusu prawnego ochrony, nr w rejestrze zabytków
Pomnik przyrody nieożywionej
Stan zachowania i utrzymania atrakcji turystycznej
Posiada charakterystyczne szerokie wejście szerokości ok. 15 m i wysokości niemal 2 m, więc jest jaskinią jasną. Z górnej skalnej płyty nakrywającej jaskinię spada niewielki strumyk, w lecie tworząc niemal 3 metrowy wodospad.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Położona w zachodnim stoku Pośredniego Gronia - na jednym z dopływów potoku Dusica (wysokość około 700 m n.p.m.). Otwór wejściowy o szerokości 16 m i przeciętnej wysokości 2 m, ograniczony jest w części zachodniej okazałym, odpadającym od stropu głazem obeliskiem. Jaskinia składa się z trzech części: I część centralna, zwana Sala Pudy od napisu na jednej ze ścian. Jest ona przestronna o wymiarach 5 m na 3,5 m i wysokości 5 m. II część schodząc ku zachodowi ok. 3 m po stromym usypisku dochodzi do dość obszernego korytarza o przebiegu płn. zach. Jest to wysoka szczelina (ok. 5 m.) o równym dnie i regularnych ścianach, zwężająca się ku górze. III część to partie jaskini na wsch. od Sali Pudy. Zwęża się ona tu przechodząc w krótki, wysoki korytarzyk, przedzielony brzytwą skalną doprowadzający do Salki II. Długość: 3 m. Ekspozycja otworu: ku południowemu wschodowi. Niepozorny otwór wejściowy prowadzi do prostej szczeliny. Za wejściem jest ona wąska, poniżej poszerza się ku górze. Należy do jaskiń warstwowych, a swoje powstanie zawdzięcza działaniu selektywnego wietrzenia mrozowego oraz podziemnej erozji wodnej. Jest ona wielką, łukowatego kształtu, komorą o powierzchni 115 m2, ale niską. Ma przeciętnie 1- 1,5 m wysokości. Ponad jaskinią przepływa potok tworzący na jej otworze wodospad, na którym w okresie zimy kształtują się fantazyjne formy lodowe. Znaleziono tu nikłe ślady człowieka paleolitycznego. Pierwszy opis jaskini zamieścił Wójt żywiecki Andrzej Komoniecki w Dziejopisie żywieckim.
Znaczenie historyczne obiektu
Po raz pierwszy opisał ją żywiecki wójt Andrzej Komoniecki w swojej kronice Dziejopis Żywiecki w 1704 roku: W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona Opis Komonieckiego wskazuje, że do jaskini można było "sto statku wegnać” – czyli stado zwierząt hodowlanych. Istnieje przekaz, że jaskinia służyła temu celowi w czasie II wojny światowej. Wtedy gospodarze z pobliskiego Targoszowa ukrywali w niej konie przed okupantem, grota służyła również jako schronienie dla partyzantów. Dla turystyki została odkryta w maju 1983 roku przez Aleksego Siemionowa, działacza Komisji Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wadowicach, który w monografii „Ziemi Wadowickiej” po raz pierwszy użył nazwy „Jaskinia Komonieckiego”.
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Dla turysty pieszego znającego drogę lub wskazówki dojścia
Oznakowanie obiektu i dojścia do obiektu
Do Groty Komonieckiego nie prowadzi żaden oznakowany szlak, więc pomino stosunkowo niedużej odległości od uczęszczanych szlaków turystycznych, trafić do niej nie jest zbyt łatwo. Należy dojechać do miejscowości Las. Punktem wyjścia jest Niepubliczna Szkoła w Lasie, gdzie jest drogo- wskaz w którą stronę należy się udać.Dojście bez szlaku, więc znalezienie groty, która nie jest przy drodze może być nieco utrudnione. Najlepiej jest podążać potokiem "Dusica" który pod koniec wędrówki powinien być po lewej stronie. Mija się największy naturalny wodospad w Beskidzie Małym i po kilku minutach dochodzi się do Groty Komonieckiego Niedaleko groty przebiega żółty szlak turystyczny: skrzyżowanie "Anula" – Las.
Daty szczególnie ważne dla obiektu – święta, ceremonie, regularne wydarzenia, które potencjalnie mogą wzbogacić informację nt. Atrakcji turystycznych wraz z informacjami o terminie, organizatorze, z adresem, nr telefonu, adresem aktualizowanej strony inte
Od 1993 jaskinia jest pomnikiem przyrody nieożywionej.
Ilość miejsc noclegowych
Chatka Gibasówka