pozyczka

Potencjał kulturowy regionu powiatu żywieckiego wynika z posiadania licznych obiektów historycznych i archelologicznych, zabytków urbanistyki i architektury, upamiętnionych miejsc historycznych, kulturalnych.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Izba Regionalna u Bułków

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Lipowa
Miejscowość
Lipowa
Położenie w miejscowości
Izba Regionalna zlokalizowana jest na posesji Wandy i Władysława Bułków w Lipowej. Posiada okazałe zbiory dawnych sprzętów gospodarstwa domowego, regionalnych strojów góralskich, instrumentów muzycznych oraz obrazów i trofeów myśliwskich.
Dokładny adres
34-324 Lipowa
Nr telefonu
33 867 13 13
Dane o gospodarzu / opiekunie obiektu
Wanda i Władysław Bułka
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Na ścianach wiszą obrazy o tematyce góralskiej i liczne trofea myśliwskie, wśród nich piękna kolekcja rogów oraz głowa jelenia. Na uwagę zasługują również 200 –letnie zegary ścienne, zabytkowe dzwonki i zbyrcki góralskie. W izbie nie brak przedmiotów domowego użytku zobaczyć tam można sporą kolekcję żelazek z duszą, moździerze, młynki do kawy i pieprzu, maśniczki, szatkownice, tarki do prania itp. Nie brak również elementów stroju góralskiego jak pasy góralskie, ciupagi i kapelusze. Jak na izbę regionalną przystało znajduje się tu również kolekcja instrumentów muzycznych w tym góralskie skrzypce i trombity.
Informacje biograficzne
Izba regionalna powstała w budynku gospodarczym Wandy i Władysława Bułków. Otwarcie izby nastąpiło w czasie Dni Lipowej 24 czerwca 200 r. W izbie zgromadzono wiele pamiątek związanych z Żywiecczyzną.
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Chętni do zwiedzania wystawy proszeni są o wcześniejszy kontakt.