Home Sportowe Questy

Sportowe Questy

Informacja

Questing to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. /Źródło: „Ekoturystyka i odkrywanie dziedzictwa”. Zbiór dobrych praktyk pod. red. Dominiki Zaręby,Kraków 2008/. Quest łączy funkcje edukacyjną z dobrą zabawą – zarówno dla tworzących questy jak i samych uczestników.

Uczestnik questowej zabawy staje się poszukiwaczem kulturowych i historycznych skarbów najbliższej okolicy. Jego przewodnikiem jest mapka z wierszowanym opisem i instrukcjami–. wędrując zgodnie z nimi i rozwiązując zagadki oraz łamigłówki, dociera do ciekawych miejsc, tajemnic, legend, które nie są opisane w żadnym przewodniku czy w internecie. Na końcu wędrowiec odkrywa skarb, którym zazwyczaj jest skrzynkę z pieczątką, jej odbicie na ulotce poświadcza, iż rozwiązał quest.

UWAGA KONKURS!

Z nami możesz wygrać sportowy plecak w góry!

plecaki sportowe Brytyjka

Cudne Beskidy to także okazja aby powęszyć swoją kolejce plecaków podróżniczych o nowy plecak sportowy. Dzięki współpracy z producentami pleców tego typu, możemy zaoferować Państwu, uczestnikom naszego konkursu quest-owego plecaki sportowe takiej marki jak:

To właśnie dzięki takim sklepom rozwijamy nasze konkursy i questy. Zapraszamy do uczestnictwa!

Rekomendujemy nową aplikację dla Turystów i Sportowców

Aplikacja zawiera grupę questów z regionu Żywieccyzny – Ślemienia, Rychwałdu, Łysiny i Świnnej. Trasy questów są tak przygotowane by można było je przejść w około 1-1,5 godziny. Na trasie wędrówki użytkowników aplikacji znajdują się miejsca-przystanki, do których użytkownik ma dotrzeć. Analogicznie jak dzieje się to w queście tradycyjnym – w formie wydruku na papierze. Po dojściu na miejsce aplikacja lokalizuje użytkownika i informuje go o tym wibracją i dźwiękiem. Tam pojawiają się na ekranie pytania odnoszące się do otoczenia czy wiedzy o danym miejscu. Po wpisaniu z klawiatury odpowiedzi na pytania pojawia się opis kolejnego miejsca, do którego należy dotrzeć. W międzyczasie użytkownik zobaczy ekran z uzupełniającym się sukcesywnie hasłem questu. Zwieńczeniem wędrówki po questach jest dyplom, który można uzupełnić i podzielić się informacją o nim w portalach społecznościowych. Można też – w osobnej zakładce – zapisywać trasy questowe, które się już z sukcesem przebyło.

Aplikacja wykorzystuje multimedia i geolokalizację, by urozmaicić i uatrakcyjnić rozwiązywanie questów. Dodatkowo oferuje wirtualny dyplom – co może być przydatne w sytuacji gdy drewniana skrzyneczka jaka występuje w questach tradycyjnych jest w danym okresie trudno dostępna np. ulokowana jest w sklepie czy innym obiekcie, który nie jest otwarty 24h na dobę.

Łatwa jest sama dostępność aplikacji – pobrać ją można z dowolnego miejsca w Polsce czy na świecie i korzystać w terenie już w formie offline, zatem unika się problemu z dostępem do wydruków questów tradycyjnych – można nawet ściągnąć aplikację na telefon w samochodzie w drodze lub już na miejscu.

Ważnym atutem może być też system „pomocy”, który spowoduje, że nawet jeśli nie znamy odpowiedzi na jakieś pytanie – nie musimy przerywać całej zabawy. Liczba wykorzystanych podpowiedzi zostanie odnotowana w statystykach danego questu.

Jakie questy sportowe oferuje aplikacja?

Amatorzy aktywnego zwiedzania w aplikacji Żywieckie Questy mają do wyboru cztery questy o zróżnicowanej tematyce.

Po gminie Ślemień poprowadzi nas quest „Jak to w państwie ślemeńskim bywało”,

Świnną zwiedzimy „Spacerem po zboczach Łyski”,

W drodze do zamczyska” zapoznamy się z terenami gminy Łękawica,

a wraz z questem „W sercu Rychwałdu” poszukamy tajemnic gminy Gilowice.

Jak zainstalować aplikację?

applestore

Aby zainstalować aplikację w iPhonie kliknij ikonę AppStore w swoim urządzeniu i wpisz w wyszukiwarkę frazę „Żywieckie Questy”. Zainstaluj znalezioną aplikację.

Aplikacja dostępna jest pod adresem:

android

Aby zainstalować aplikację w urządzeniu z systemem Android kliknij ikonkę Sklep Play i w pasku wyszukiwania wpisz „Żywieckie Questy”, wybierz aplikację i kliknij „zainstaluj”. Aplikacja dostępna jest pod adresem:

Sposób działania aplikacji

  1. Z ekranu głównego użytkownik wybiera jeden z 4 questów.
  2. Na ekranie wstępnym pojawiają się podstawowe informacje dotyczące questu wraz z mapą dojazdową do punktu startowego.
  3. Po zapoznaniu się z informacjami podstawowymi i dotarciu do punktu startowego użytkownik rozpoczyna quest. Quest jest podzielony na etapy-zagadki. Każda zagadka składa się z: części dotyczącej lokalizacji zagadki oraz z zagadki właściwej
  4. Lokalizacja wskazuje miejsce zagadki – miejsce to wyświetla się na mapie. Dzięki zastosowaniu GPS użytkownik widzi odległość swojej pozycji od punktu zagadki. Gdy użytkownik znajdzie się w promieniu 25 metrów tego miejsca otrzymuje powiadomienie dźwiękowe o tym fakcie oraz dostaje dostęp do treści zagadki. Zagadkę rozwiązuje wpisując hasło, które należy odgadnąć będąc w miejscu zadania.
  5. Po rozwiązaniu zagadki aktywuje się przycisk „następna” i pojawia się na mapie przejście do następnego miejsca zadania. W przypadku, gdy użytkownik nie może sobie poradzić z danym zadaniem może je rozwiązać automatycznie klikając w ikonkę podpowiedzi (POMOC). 
  6. Quest kończy się hasłem oraz można wygenerować wirtualny dyplom.
patronaty

Projekt finansowany w ramach Osi 4 „Leader” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, operacje z zakresu małych projektów finansowanego z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007-2013.