pozyczka

Planujesz dłuższy pobyt w Beskidach; potrzebny nocleg?
To dla Ciebie stworzyliśmy bazę noclegową z hotelami, kwaterami, pokojami, ośrodkami, apartamentami, hostelami i agroturystykom czyli wszędzie tam gdzie można przenocować.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Dwór w Rychwałdzie

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Gilowice
Położenie w miejscowości
Dwór w Rychwałdzie usytuowany jest na południowym skraju wsi Rychwałd na wzgórzu Marchwatowa o wysokości 480 m. n.p.m., w sąsiedztwie Klasztoru Ojców Franciszkanów, u podnóży lesistego wzniesienia o nazwie Łyska (648 m. n.p.m.). Obiekt otoczony jest rozległym parkiem kryjącym niezwykłe okazy starodrzewia.
Położenie komunikacyjne
Do Dworu w Rychwałdzie można dojechać samochodem drogą szybkiego ruchu od strony Katowic przez Żywiec w kierunku Rychwałdu, od strony Krakowa w kierunku Bielska przez Suchą Beskidzką, a od granicy południowej ze Słowacją przez Korbielów, Jeleśnię, Pewel Małą. Można również skorzystać ze środków komunikacji publicznej – za pośrednictwem PKP lub MZK czy busów prywatnych dostać się do Żywca, a dalej do Rychwałdu również za pomocą autobusów MZK czy busów prywatnych. Dwór w Rychwałdzie znajduje się w odległości 700 m od przystanku. Istnieje też możliwość wynajęcia taksówki.
Okolica
Dwór w Rychwałdzie znajduje się w niesamowicie malowniczej okolicy. Sam położony na wzgórzu Marchwatowa (480 m. n.p.m.), leży u podnóża wzniesienia Łyska (648 m. n.p.m.). Wokół obiektu znajduje się dwuhektarowy park ze starodrzewiem. W odległości 8 km od Rychwałdu znajduje się Góra Żar, w odległości 9,6 km a Jezioro Żywieckie.
Dokładny adres
ul. Spacerowa 13 34-322 Rychwałd
Nr telefonu
Tel. +48 33 865 10 07 / +48 604 431 776
e –mail: info@dwor-rychwald.pl
Adres strony internetowej
Dane o gospodarzu / opiekunie obiektu
Właściciel prywatny
Informacje dotyczące statusu prawnego ochrony, nr w rejestrze zabytków
Wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków: nr rej.: A-215 z 19.01.1971 oraz A-185/77 z 20.09.1977
Stan zachowania i utrzymania atrakcji turystycznej
Obecni właściciele, którzy przejęli budynek w 2002r. dokonali jego gruntowanego remontu oraz modernizacji, dzięki czemu stan zachowania i utrzymania obiektu znajduje się na bardzo wysokim standardzie.
Stan architektoniczny obiektu
Budynek pochodzący z XIX wieku, reprezentuje styl klasycystyczny w architekturze.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Wnętrze pochodzącego z XIX wieku Dworu w Rychwałdzie zostało obecnie odremontowane i zmodernizowane oraz została w nim urządzona baza wypoczynkowo-sportowa z noclegami i gastronomią. W otoczeniu znajdują się boiska sportowe, korty tenisowe, a latem również basen. Cały kompleks o powierzchni 6,5 ha otacza 2-hektarowe zabytkowe założenie parkowe.
Znaczenie historyczne obiektu
Po rozpadzie państwa ślemieńskiego, Rychwałd i okoliczne wioski nabył w roku 1810 Stanisław Milieski. Jego syn Walenty wzniósł tu w latach 1831 - 1834 istniejący do dziś dwór. Po śmierci Walentego Milieskiego w roku 1860 gospodarstwo objął jego 25 letni syn, Alfred Władysław, absolwent UJ, doktor praw, polityk i działacz społeczny. Był człowiekiem niezbyt lubianym, lecz majątek w Rychwałdzie prowadził wzorowo, czyniąc go jednym z najrentowniejszych w Galicji. Dochody przynosiła mu zwłaszcza gospodarka leśna.
Schedę po Alfredzie przejął jego syn Witold, który niestety nie odziedziczył po ojcu talentów gospodarskich. Jego skłonność do zabaw i beztroskiego życia, doprowadziły gospodarstwo do ruiny. Nie ożenił się , zmarł wkrótce po II wojnie światowej.
Aktualne znaczenie dla życia mieszkańców obszaru LGD
Obecnie ośrodek stał się dla mieszkańców Rychwałdu i okolic centrum sportowo-rekreacyjnym, gdzie w otoczeniu zachwycającego krajobrazu i historycznego dworu, mogą całymi rodzinami aktywnie spędzać czas
- na basenie, kortach tenisowych, boisku do siatkówki. To wspaniały teren do spacerów i wypoczynku.
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Dwór w Rychwałdzie ze względu na pełnione funkcje jest ogólnodostępny, można go odwiedzać przez cały rok.
Istniejące udogodnienia i infrastruktura turystyczna w pobliżu obiektu: wiata, ławki, stoliki, stojaki rowerowe, toalety, itp. z uwzględnieniem infrastruktury dla niepełnosprawnych
Parking, krąg na ognisko, 5 kortów tenisowych, boisko do siatkówki, boisko do koszykówki, boisko sportowe, 2 baseny dla dorosłych i dla dzieci w sezonie letnim, plac zabaw dla dzieci, kawiarnia letnia, sale bankietowe lub weselne, restauracja, pub, park ze starodrzewiem, SPA
Możliwość skorzystania z usług przewodnika, posiadane własne materiały promocyjne, ich wersje językowe, własna strona internetowa, itp.
Ilość miejsc noclegowych
Noclegi w Dworze w Rychwałdzie (90 miejsc)
Możliwość skorzystania z bazy gastronomicznej
Restauracja przy Dworze w Rychwałdzie