pozyczka

Żywiecczyzna to prawdziwy Raj Hale, dla lubiących aktywny wypoczynek.
Znajdziecie tu niezliczoną ilość szlaków turystycznych, rezerwatów, punktów widokowych, klimatycznych schronisk i szałasów.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Matyska Golgota Beskidów

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Radziechowy-Wieprz
Miejscowość
Radziechowy
Położenie w miejscowości
Góra Matyska(609 m n.p.m.) znajduje się pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza.
Położenie komunikacyjne
Góra Matyska położona jest nie daleko od miasta Żywca, a kilkadziesiąt kilometrów dalej znajduje się granica ze Słowacją. Na wzgórze można dostać się z dwóch miejscowości Przybędza oraz Radziechowy, gdzie kursują autobusy komunikacji miejskiej. Do miejscowości Radziechowy można także dostać się koleją, a obok stacji znajduje się przystanek autobusowy. Droga jest w części asfaltowa oraz wyłożona płytami betonowymi. Pod szczyt można dojechać samochodem, ponieważ znajduje się tam parking. Inne środki transportu jak np. rower, rolki, narty (zimą) również zdają na tej trasie egzamin w zależności od upodobań i kondycji. Na początku trasy od strony Radziechów można zostawić samochód i pieszo udać się na szczyt, szlakiem niebieskim.
Okolica
Pod szczytem rozpościerają się pola, na których można wspólnie z rodziną zrobić piknik i napawać się pięknymi widokami. Dostrzec można Bielsko-Białą, Beskid Mały, Żywiec, Jezioro Żywieckie, wiele szczytów Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, w tym m.in. Skrzyczne, Babią Górę, Rysiankę, Lipowską i wiele innych.. Niedaleko znajduje się duży las.
Dokładny adres
Informacje na ten temat można uzyskać w Gminnym Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy – Wieprz : Adres: Wieprz 700, 34-381 Radziechowy Pokój nr 9 ( I piętro )
Nr telefonu
Telefon: 33-860-15-79
Dane o gospodarzu / opiekunie obiektu
Gospodarzem obiektu jest parafia Radziechowy.
Stan zachowania i utrzymania atrakcji turystycznej
Krzyż Milenijny został wybudowany ze stali nierdzewnej w 2001 roku. We wrześniu 2009 roku zakończono prace nad budową czternastu stacji drogi krzyżowej, trwałego dzieła rzeźbiarsko-kamieniarskiego- Golgoty Beskidów.
Stan architektoniczny obiektu
Stacje oraz krzyż wykonane są z twardych i trwałych materiałów głównie, dlatego iż są one poddane różnym zjawiskom atmosferycznym.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Matyska jest celem wędrówek pielgrzymów ze względu na stojący tam Krzyż Milenijny (wybudowany w 2001 roku). We wrześniu 2009 roku zakończono tam prace nad budową czternastu stacji drogi krzyżowej - Golgoty Beskidów. Na Górze Matyska w miejscowości stoi ogromny krzyż. Wykonany ze stali nierdzewnej, na którym znajduje się kamienny cokół gdzie widnieje tablica z napisem, który informuje, że krzyż został wzniesiony przez miejscowych parafian dla uczczenia Roku Jubileuszowego - przypadającego na pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawia II. Od 2007 roku obok krzyża znajduje się kurhan w ziemią z grobu m.in. Stanisława Pyjasa oraz z Katynia Stacje drogi krzyżowej w pielgrzymach oraz turystach wywierają ogromne wrażenie, gdyż są niepowtarzalne i swoją symboliką dobitnie pokazują nam cierpienie Jezusa. Symbolika, jaką ukazał rzeźbiarz spotkała się z wieloma kontrowersjami na tle religijnym oraz poglądowym, lecz Kościół lokalny i diecezja bielsko-żywiecka w pełni poparli budowę.
Znaczenie historyczne obiektu
Matyska jest celem wędrówek pielgrzymów ze względu na stojący tam Krzyż Milenijny (wybudowany w 2001 roku). We wrześniu 2009 roku zakończono tam prace nad budową czternastu stacji drogi krzyżowej - Golgoty Beskidów
Aktualne znaczenie dla życia mieszkańców obszaru LGD
Jest to miejsce kultu religijnego oraz turystyki. Dzięki temu miejscu gmina Radziechowy stała się znana.
Informacje biograficzne
2001 rok- ukończenie budowy krzyża 2007 rok- zamieszczenie kurhanu z ziemią z Katynia 2009 rok wrzesień – ukończenie budowy stacji drogi krzyżowej
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Miejsce ogólnodostępne z możliwością dojazdu samochodem pod sam szczyt, gdzie z parkingu pieszo w niecałe 5 minut można dostać się na szczyt.
Istniejące udogodnienia i infrastruktura turystyczna w pobliżu obiektu: wiata, ławki, stoliki, stojaki rowerowe, toalety, itp. z uwzględnieniem infrastruktury dla niepełnosprawnych
Ławki, parking.
Oznakowanie obiektu i dojścia do obiektu
Na początku trasy są znaki jak dojechać do celu
Daty szczególnie ważne dla obiektu – święta, ceremonie, regularne wydarzenia, które potencjalnie mogą wzbogacić informację nt. Atrakcji turystycznych wraz z informacjami o terminie, organizatorze, z adresem, nr telefonu, adresem aktualizowanej strony inte
W Wielki Piątek odprawiane jest uroczyste nabożeństwo – procesja drogi krzyżowej, W noc sylwestrową odprawiana jest noworoczna Msza Święta.
Możliwość skorzystania z usług przewodnika, posiadane własne materiały promocyjne, ich wersje językowe, własna strona internetowa, itp.
Jest strona internetowa, info u GCKPT, wiele informacji w Internecie