pozyczka

Żywiecczyzna to prawdziwy Raj Hale, dla lubiących aktywny wypoczynek.
Znajdziecie tu niezliczoną ilość szlaków turystycznych, rezerwatów, punktów widokowych, klimatycznych schronisk i szałasów.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Cisowa Grapa i Jaworzyna

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Czernichów
Okolica
Cisowa Grapa (zwana również Małą lub Północną) – zalesiony szczyt w Beskidzie Małym (Beskid Andrychowski) o wysokości 810 m n.p.m. Jego stoki opadają: zachodnie - ku dolinie Isepnicy, północne - ku Przełęczy Isepnickiej, zaś północno-wschodnie - ku dolinie potoków: Roztoka i Wielka Puszcza. Południowe stoki opadają ku nie posiadającej nazwy przełęczy o wysokości ok. 730 m n.p.m. , oddzielajacą szczyt od Wielkiej Cisowej Grapy.
Na mapach austriackich z XIX wieku, a następnie na mapach polskich (za Kazimierzem Sosnowskim) szczyt nosił nazwę Wielki Cisownik.
Wierzchołek Cisowej Grapy od zachodu trawersuje czerwony Mały Szlak Beskidzki ma odcinku z Żarnówki Małej przez Żar ku Przełęczy Kocierskiej.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Wielka Cisowa Grapa to, jak sama nazwa wskazuje, najwyższa z rodzeństwa Cisowych Grap. Góra położona w bardzo atrakcyjnym miejscu, ponieważ leży w centum trójkąta wytyczonego przez trzy przełęcze, którymi są: Przełęcz Przysłop Cisowy, Przełęcz Cisowa i ostatnia mimo iż najbardziej charakterystyczna to niestety nie nieznana mi z nazwy. Kolejną ciekawą sprawą są bardzo blisko leżące szczyty Cisowej Grapy oraz Maleckie. Wszystko to razem złączone tworzy bardzo ciekawy i atrakcyjny teren. Na szczyt Wielkiej Cisowej Grapy prowadzi dość szeroka leśna droga. Niestety na wierzchołku nie zobaczymy za wiele, ponieważ jest on pokryty szczelnie prze las.
Znaczenie historyczne obiektu
Zachowało się natomiast tutaj jedno z nielicznych miejsc w Beskidzie Małym ze starodrzewiem bukowym, gdzie występują okazałe powalone kłody buków. Chronione to miejsce jest w postaci rezerwatu przyrody "Szeroka". Ukazuje ono, jak dawniej wyglądała pierwotna puszcza karpacka.