pozyczka

Żywiecczyzna to prawdziwy Raj Hale, dla lubiących aktywny wypoczynek.
Znajdziecie tu niezliczoną ilość szlaków turystycznych, rezerwatów, punktów widokowych, klimatycznych schronisk i szałasów.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Chroniony krajobraz nocnego nieba CN-001 w gminie Jeleśnia

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Jeleśnia
Miejscowość
Sopotnia Wielka
Położenie w miejscowości
cała miejscowość Sopotnia Wielka
Położenie komunikacyjne
Do miejscowości najłatwiej dojechać własnym środkiem transportu, kilka razy dziennie z Żywca przez Jeleśnię kursuje prywatny przewoźnik Chrustek Travel.
Okolica
Sopotnia Wielka zlokalizowana jest w dolinie potoku o tej samej nazwie (dopływ Koszarawy) na terenie Beskidu Żywieckiego (masyw Pilska) w gminie Jeleśnia. Cała miejscowość wpisuje się w obszar Żywieckiego Parku Krajobrazowego, a jej południowe tereny wyznaczają ostatnie grunty polskie przed granicą słowacką. Sopotnię Wielką otaczają liczne szczyty jak Kotarnica (1156), Romanka (1366), Rysianka (1322), od południa Palenica (1338) i wspomniane już Pilsko (1557) oraz Buczynka (1205), Łabysówka (904) i Krzyżowa – „Krzyżowski Groń” (723) od wschodu. Położenie to stanowi za szczególną cechę tejże miejscowości, stanowiące swoistego rodzaju koronę otaczającą całą wieś z pominięciem kierunku północnego, gdzie istnieje główny trakt dojazdowy w postaci drogi asfaltowej. Sopotnia Wielka leży na uboczu głównych arterii komunikacyjnych gminy Jeleśnia, co w dużym stopniu determinuje jej rozwój jak i rolę, jaką odgrywa pod względem turystycznym.
Dokładny adres
http://www.ciemneniebo.pl
na terenie Sopotni Wielkiej obszarem ochrony Ciemnego Nieba zajmuje się Stowarzyszenie POLARIS-OPP
Adres strony internetowej
Informacje dotyczące statusu prawnego ochrony, nr w rejestrze zabytków
ochrona Ciemnego Nieba na podstawie porozumienia i umów zawartych pomiędzy Stowarzyszeniem POLARIS-OPP, Urzędem Gminy Jeleśnia oraz Urzędem Marszałkowskim Woj. Śl.
Stan zachowania i utrzymania atrakcji turystycznej
Na terenie całej miejscowości wymieniono ponad 150 opraw ulicznych, oświetlenie parkingu przy miejscowym kościele jak również zmodernizowano kilka przydomowych halogenów przez lokalnych mieszkańców. Aktualnie trwają starania o modernizację halogenowego oświetlenia kościoła
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Widok gwiaździstego nieba, będący w rzeczywistości panoramą otaczającego nas Wszechświata, miał zawsze olbrzymi wpływ na ludzką wyobraźnię, a tym samym kulturę, sztukę, filozofię, religię, literaturę, naukę itd. W wielu państwach tereny wiejskie i krajobrazy naturalne nadal wyglądają zachwycająco. A przynajmniej w ciągu dnia. W nocy ten śliczny, romantyczny krajobraz coraz częściej zmienia się w morze błyszczących lamp, wielokilometrową pomarańczową łunę nad horyzontem i wyblakło szare niebo z pojedynczymi gwiazdami.
Dzięki wprowadzeniu ochrony Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej, udało się zachować właściwą ciemność nocnego nieba i widoczność kilkudziesięciu tysięcy gwiazd i obiektów kosmosu głębokiego. Tym samym, miejscowość stała się enklawą dla astronomów i miłośników tej pięknej nauki oraz obserwatorów nocnego zachowania dzikich zwierząt.
Wyróżnikiem wskazującym na ochronę ciemnego nieba w miejscowości są oprawy latarni ulicznych – z płaską szybą, ustawione do powierzchni podłoża/terenu, tak by wiązka światła nie wydostawała się ponad oprawę lampy, z reduktorami mocy światła.
Obecność w miejscowości organizacji astronomicznej znacznie ułatwia dostęp do wiedzy i sprzętu astronomicznego.
Aktualne znaczenie dla życia mieszkańców obszaru LGD
Sopotnia Wielka leży na uboczu głównych arterii komunikacyjnych gminy Jeleśnia, co w dużym stopniu determinuje jej rozwój jak i rolę, jaką odgrywa pod względem turystycznym. Wprowadzenie na jej obszarze oferty Astroturystyki wyróżnia ją na tle innych żywieckich wsi, co pomaga w zwiększeniu ruchu turystycznego.
Informacje biograficzne
Pierwsze działania podjęto jeszcze w latach 90-tych, kiedy to członkowie ówczesnego Klubu Astronomicznego „Polaris” wynegocjowali z lokalnym samorządem, najpierw okazjonalne, a później już systematyczne wygaszanie oświetlenia późną porą nocną, w celu zachowania lepszej jakości ciemnego nieba. Zawarto umowę z urzędem gminy Jeleśnia oraz za zgodą sołectwa wsi Sopotnia Wielka o czasowym wygaszaniu oświetlenia ulicznego (łącznie 42 oprawy) na obszarze, w którym prowadzi się zespołowe obserwacje astronomiczne. Całorocznie od 2002 roku w godz. 0:00 do 4:00. Przeprowadzono lokalną kampanię informacyjną oraz wykazano pozytywne rezultaty ekonomiczne oraz społeczne z udziałem młodzieży oraz samorządu. Było to jednak rozwiązanie doraźne oparte wyłącznie na stałych ustawieniach zegarów astronomicznych i dopiero zawarte porozumienia międzysektorowe z 2009 i 2011 roku, dały realne efekty redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. Jak dotąd ochroną objęto miejscowość Sopotnia Wielka, gdzie wymieniono ponad 150 opraw ulicznych, oświetlenie parkingu przy miejscowym kościele jak również zmodernizowano kilka przydomowych halogenów przez lokalnych mieszkańców. Docelowo trwają starania o włączenie do obszaru CN-001 Żywieckiego Parku Krajobrazowego w okolicach masywu Pilska wraz z częścią gminy Ujsoły i Węgierska Górka, zgodnie z granicami obszaru Natura2000.
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Obszar Ochrony Ciemnego Nieba obejmuje całą miejscowość, obserwacji astronomicznych można dokonywać z dowolnego miejsca, pobocza, łąki, prywatnej posesji, zgodnie z możliwościami fizycznymi obserwatora.
Istniejące udogodnienia i infrastruktura turystyczna w pobliżu obiektu: wiata, ławki, stoliki, stojaki rowerowe, toalety, itp. z uwzględnieniem infrastruktury dla niepełnosprawnych
W miejscowości znajduje się organizacja astronomiczna dysponująca szerokim wachlarzem sprzętu optycznego do obserwacji astronomicznych. Funkcjonuje kilka ośrodków agroturystycznych i sklepów spożywczych.
Daty szczególnie ważne dla obiektu – święta, ceremonie, regularne wydarzenia, które potencjalnie mogą wzbogacić informację nt. Atrakcji turystycznych wraz z informacjami o terminie, organizatorze, z adresem, nr telefonu, adresem aktualizowanej strony inte
W sierpniu organizowany jest Festiwal Ciemnego Nieba – otwarta impreza, której część nocna odbywa się w plenerze.