pozyczka

Żywiecczyzna to prawdziwy Raj Hale, dla lubiących aktywny wypoczynek.
Znajdziecie tu niezliczoną ilość szlaków turystycznych, rezerwatów, punktów widokowych, klimatycznych schronisk i szałasów.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Chatka studencka

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Koszarawa
Miejscowość
Koszarawa Bystra
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Chatka studencka określana również jako Studenckie Schronisko Turystyczne "Lasek" lub "Chatka Elektryków" to schronisko położone tuż pod szczytem góry Łosek (Lasek, Łazek) (868 m n.p.m.), w Paśmie Laskowskim, zaliczanym do Pasma Jałowieckiego, które według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego należy do Beskidu Makowskiego[1]. Na mapach i w przewodnikach turystycznych często zaliczane jest do Beskidu Żywieckiego. Chatka znajduje się w pozostałościach przysiółka Łosek, pomiędzy wsiami Koszarawa i Pewel Wielka, na południe od szczytu przy żółtym szlaku w kierunku Koszarawy.
Znaczenie historyczne obiektu
SST "Lasek" funkcjonuje od prawie 40 lat, natomiast sam budynek liczy sobie ponad 100 lat. W 1971 członkowie klubu turystycznego "ELEKT" Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pozyskali stara chałupę i rozpoczęli przystosowywanie jej do potrzeb ruchu turystycznego. Do końca lat 90. obiekt funkcjonuje jako chatka studencka zarządzana przez Politechnikę Śląską. Obecnie chatka jest pod opieką firmy prywatnej, jest na stale zamieszkana przez gospodarza i dzięki temu przyjmuje turystów przez cały rok.
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Chatka jest otwarta cały rok i we wszystkie dni tygodnia, dobrze jest jednak zapowiedzieć swój przyjazd. W chatce znajdują się 3 pomieszczenia sypialne dla gości, z czego jedno bardzo duże zajmujące niemal całe poddasze. Turyści szukający noclegu powinni mieć ze sobą śpiwór. Ponadto w chatce znajduje się kuchnia, świetlica i łazienka z prysznicem (po nagrzaniu dostępna jest ciepła woda). Nominalnie schronisko mieści 40 osób. Ubikacja znajduje się na zewnątrz. Chatka jest zelektryfikowana oraz jest w niej dostęp do bieżącej wody. Obok chatki znajduje się miejsce, gdzie można zapalić ognisko, ponadto dwie huśtawki oraz boisko do siatkówki. Chatka nie prowadzi gastronomii ani sprzedaży produktów żywnościowych, jednak jest kuchenka gazowa na której można przyrządzić sobie posiłek. Na terenie chatki mają zasięg telefony sieci Plus, a w odległości kilkudziesięciu metrów od chaty można znaleźć zasięg pozostałych sieci. Chatka jest dobrym miejscem wypadowym na sąsiednie szczyty Pasma Jałowieckiego Lachów Groń, Czerniawę Suchą oraz sam Jałowiec. Nietrudno stąd też dotrzeć w rejon Pilska a nawet Babiej Góry.