pozyczka

Żywiecczyzna to prawdziwy Raj Hale, dla lubiących aktywny wypoczynek.
Znajdziecie tu niezliczoną ilość szlaków turystycznych, rezerwatów, punktów widokowych, klimatycznych schronisk i szałasów.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Aleja Zbójników

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Węgierska Górka
Miejscowość
Węgierska Górka
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Z ogromnych pni topoli powstały w 2009 roku kilkumetrowe dzieła, ukazujące groźnych, wąsatych zbójów, którzy przed wiekami grasowali w okolicznych miasteczkach, wsiach i lasach, łupiąc ich mieszkańców oraz napadając na kupców, podróżujących Cesarskim Traktem z Krakowa do Wiednia.
Znaczenie historyczne obiektu
Jednym z najsłynniejszych zbójników związanych z historią Węgierskiej Górki był Martyn Portasz zwany Dzigosikiem. Pod koniec XVII wieku porwał on wraz z kompanami Marcina Jaszka – urzędnika z Węgierskiej Górki - i zażądał za niego okupu. Wkrótce potem otrzymał pieniądze (ponoć było to 360 dukatów i 470 bitych talarów), ale i tak Jaszka zamordował. Odrąbano mu głowę przed karczmą w Rajczy… Sam Dzigosik skończył marnie – powieszono go na haku na żywieckiej górze Grojec, na której niegdyś stał zamek. Co ciekawe w XV wieku rezydowali w nim raubritterzy, czyli… rycerze-rabusie. Zbójowanie było więc przez stulecia procederem wciąż obecnym na tych terenach, co do dzisiaj ma swoje odbicie w miejscowym folklorze, legendach, obyczajach i muzyce.
Daty szczególnie ważne dla obiektu – święta, ceremonie, regularne wydarzenia, które potencjalnie mogą wzbogacić informację nt. Atrakcji turystycznych wraz z informacjami o terminie, organizatorze, z adresem, nr telefonu, adresem aktualizowanej strony inte
Aleja Zbójników powstała w czerwcu 2009 roku.