pozyczka

Obiekty sakralne to jedna z liczniejszych, grupa zabytków jakie warto zobaczyć odwiedzając powiat żywiecki i gminę Isebna.
Poznaj najciekawsze sanktuaria, katedry, klasztory i cmentarze.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Dzwonnica w Siennej

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Lipowa
Miejscowość
Sienna
Dokładny adres
Sienna, ul. Słotwina, 34-324 Lipowa
Znaczenie historyczne obiektu
W 1915 roku ze składek mieszkańców za poległych na wojnie (1914-15) został zakupiony dzwonek. W 1919 roku zawieszono go na słupach, gdzie wisiał do 1926 r. W tym właśnie roku została wybudowana drewniana dzwonnica. W 1941 roku Józef Jakubiec i Anna Sapeta zdemontowali dzwonek i zakopali go w ziemi, ratując go w ten sposób przed konfiskatą przez Niemców. W 1970 roku zdemontowano dzwonnicę i wybudowano nową, którą jeszcze tego samego roku rozebrano. Ponownie zbudowano inną dzwonnicę na pierwotny wzór. W latach 70-tych XX wieku ówczesne władze zabroniły używania dzwonka. W 1991 roku Pan Michał i Krystyna Sowa odremontowali dzwonek i przywrócili zwyczaj dzwonienia.
Daty szczególnie ważne dla obiektu – święta, ceremonie, regularne wydarzenia, które potencjalnie mogą wzbogacić informację nt. Atrakcji turystycznych wraz z informacjami o terminie, organizatorze, z adresem, nr telefonu, adresem aktualizowanej strony inte
Data utworzenia: 1926r.