pozyczka

Obiekty sakralne to jedna z liczniejszych, grupa zabytków jakie warto zobaczyć odwiedzając powiat żywiecki i gminę Isebna.
Poznaj najciekawsze sanktuaria, katedry, klasztory i cmentarze.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Kaplica w Kiełbasowie

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Świnna
Miejscowość
Kiełbasów
Położenie w miejscowości
Kiełbasów jest przysiółkiem Pewli Małej (parafia Pewel Mała), gmina Świnna w powiecie żywieckim. Tzw. Las Kiełbasowski nadał na własność miastu Żywcowi w roku 1526 ówczesny właściciel dóbr żywieckich Jan Komorowski. Przywilej ten potwierdzali nastepni właściciele dóbr i aktualny jest do dnia dzisiejszego. Las Kiełbasowski położony jest na lewym brzegu Koszarawy w odległości około 6 km od Żywca. W tym uroczym zakątku od czasów Habsburgów żywieckich znajduje się siedziba leśnictwa.
Położenie komunikacyjne
Z drogi 945 Żywiec - Korbielów skręcamy w wąską , asfaltową drogę prowadzącą przez most na Koszarawie do leśniczówki Kiełbasów.
Z parkingu do kaplicy wspinamy się po drewnianych schodach.
Okolica
Stara karczma w Jeleśni
Starówka w Żywcu
Sanktuaria Maryjne w Rychwałdzie , Przyłękowie i na Jasnej Górce w Ślemieniu.
Dokładny adres
Pewel Mała
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
34-331 Świnna
ul. Jana Pawła II 137
Nr telefonu
tel. 338638196
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Kaplica zlokalizowana jest na malowniczo położonej polance leśnej, na wzgórzu, a dochodzi się do niej po drewnianych schodach. Przed wejściem do kaplicy stoją rzędy ławek dla wiernych biorących udział w coniedzielnych nabożeństwach odprawianych przez księży z parafii w Pewli Małej. Na ścianach podcienia eksponowane są prace plastyczne dzieci z tamtejszej szkoły. Na szczególną zaś uwagę zasługuje wyrzeźbiona na desce tablica pamiątkowa poświęcona obecności w tym miejscu kardynała Karola Wojtyły w latach 70. W okresie międzywojennym mieszkańcy Żywca przyjeżdżali do Kiełbasowa na sobotni i niedzielny wypoczynek. Organizowali tu festyny, występy artystyczne i zabawy. Kaplica zbudowana została z drewna, na kamiennej podmurówce, pokryta spadzistym gontowym dachem
Znaczenie historyczne obiektu
1 maja 1978 zagościł tu kardynał Karol Wojtyła , co upamiętnia drewniana tablica na ścianie kaplicy.
Z tyłu kaplicy posadzony jest dąb z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II i przywiezionych przez leśników z pielgrzymki do Watykanu.
Informacje biograficzne
Kierownikiem i inicjatorem jej budowy był ówczesny leśniczy Mezer przez żonę spokrewniony z żywieckimi Habsburgami. Po wojnie w latach 1945 - 1954 leśniczym w Kiełbasowie był Aleksander Olszowski. Z jego to inicjatywy będąca w stanie surowym kaplica została wykończona i zaczęto odprawiać w niej nabożeństwa dla miejscowej ludności. Drewniany posążek Matki Boskiej Leśnej znajdujący się w ołtarzu wyrzeźbił wuj Aleksandra także Aleksander Olszowski nauczyciel w Szkole Kenara w Zakopanem.
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
W środku kaplicę można zobaczyć w czasie nabożeństw w każdą niedziele o godzinie 9.00.
Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Z parkingu należy się udać do kaplicy dłuższą drogą wokół budynku leśnictwa.
Istniejące udogodnienia i infrastruktura turystyczna w pobliżu obiektu: wiata, ławki, stoliki, stojaki rowerowe, toalety, itp. z uwzględnieniem infrastruktury dla niepełnosprawnych
Przed kaplicą drewniane ławki dla wiernych.