pozyczka

Obiekty sakralne to jedna z liczniejszych, grupa zabytków jakie warto zobaczyć odwiedzając powiat żywiecki i gminę Isebna.
Poznaj najciekawsze sanktuaria, katedry, klasztory i cmentarze.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Kapliczka na Gibasach

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Ślemień
Położenie komunikacyjne
Na Gibasy dotrzemy najszybciej leśną drogą, bez szalku od strony Ślemienia w ok.45 minut. Możemy również wybrać znakowana drogę z przystanku Kocoń Przydawki, najpierw slakiem niebieskim do "Skrzyżowania Anula" a stamtąd zielonym w kierunku Kocierza. Od strony doliny Kocierzanki mamy do wyboru dwie drogi, bądź z przystanku Kocież - Szkoła, szlakiem zielonym przez Ściszków Groń i Kucówki, bądź z ostatniego przystanku Kocierz - Basie, najpierw drogą asfaltową wzdłuż doliny, a następnie drogą leśną przez polanę Pudłówka. Wybierając dojście na Gibasówke przez szczyt Łamanej Skały, możemy dotrzeć tu od strony przełęczy Kocierskiej, z Potrójnej, z doliny Rzyczanki albo też ze Schroniska na Leskowcu. Równie ciekawym wariantem może być wejście na Madohorę z Krzeszowa zielonym szlakiem przez Czarnę Górę.
Okolica
Okolice Gibasówki obfitują w rozliczne atrakcje, możemy stąd wybrać się na najwyższe wzniesienia Beskidu Małego: Łamaną Skałę i Leskowiec albo nawet dalej na Magurkę Ponikiewską. Możemy też przez Krzeszów dojść w Pasmo Żurawicy lub przez Ślemień w Pasmo Pewelskie. W stronę zachodnią możemy urządzić sobie wycieczkę na przełęcz Kocierską zielonym szlakiem przez Kucówki i Kocierz Górny, bądź przez Łamaną Skałę i Potrójną. W najbliższym otoczeniu chatki znajdują się jaskinie szczelinowe na Czarnych Działach - pieszo ok. 15min. Nieco dalej pod Ściszków Groniem znajdziemy Skały Bazaltowe "Zamczyska" i Grotę Lodową. W zboczu Łamanej Skały, około godziny drogi od chatki, znajduje się Grota Komonickiego wraz z największym wodospadem na terenie Beskidu Małego.
W niewielkiej odległości od Gibasów znajduje się chatka "Pod Potrójną" - dzieli je zaledwie niecała godzina spokojnego marszu. Natomiast Schronisko na Leskowcu jest oddalone stąd o nieco ponad dwie godziny drogi. Jeśli wybieramy się z Gibasów w dalszą wędrówkę do dyspozycji mamy w kierunku południowym: chatkę na Adamach, na Lasku, schronisko na Opacznem, "Zygmuntówkę" na Klekocinach lub Studencką Baze Namiotową na przełęczy Głuchaczki. Jeśli skierujemy się w stronę Pilska, to przez Pasmo Pewelskie powinniśmy z powodzeniem dotrzeć do Jeleśni, a następnie pod Pilsko: na Halę Miziową lub do Bazy Namiotowej na Polanie Górowej, a wybierając "wariant dolinny" do chatki Budowlańców w Sopotni Wielkiej. Wybierając kierunek zachodni, grzbietami Beskidu Małego możemy zawędrować stąd do Chatki "Limba" znajdującej się na przełęczy Trzonka w Paśmie Palenicy bądź nad Jezioro Żywieckie, zaś przecinając dolinę Soły, mamy do wyboru Hrobaczą Łąkę bądź chatkę na Rogaczu.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Murowana z kamienia kapliczka z figurką Chrystusa upadającego pod Krzyżem.
Znaczenie historyczne obiektu
Z kapliczką związana jest pewna legenda: mianowicie, w tym miejscu stały kiedyś dwa domy, w którym mieszkało dwóch gospodarzy. Wojowali oni ze sobą całe życie, lecz na starość w końcu się pogodzili i w podzięce za tą zgodę ufundowali ową kapliczkę.
w czasie II wojny światowej w kapliczce znajdowała się skrzynka kontaktowa lokalnych struktur AK. Nazwa Gibasy (groń Gibasów, Gibasówka) pochodzi od nazwiska Gibas, które to do połowy XIX wieku nosili wszyscy gospodarze zamieszkujący przysiółek.