pozyczka

Obiekty sakralne to jedna z liczniejszych, grupa zabytków jakie warto zobaczyć odwiedzając powiat żywiecki i gminę Isebna.
Poznaj najciekawsze sanktuaria, katedry, klasztory i cmentarze.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Istebnej

Powiat
Cieszyński
Gmina
Gmina Istebna
Miejscowość
Istebna
Położenie komunikacyjne
Przy drodze wojewódzkiej nr 941, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej
Dokładny adres
ulica Bucznik 596
43-470 Istebna
Nr telefonu
Telefon: 33 855 75 09; 33 855
Telefon komórkowy: 506 444 211
Dane o gospodarzu / opiekunie obiektu
Kaplica nadal pozostaje własnością rodziny Konarzewskich i znajduje się na terenie ogrodu w ich prywatnej posesji.
Stan architektoniczny obiektu
Kaplica łączy w sobie cechy tradycyjnego budownictwa Beskidu Śląskiego oraz stylu zakopiańskiego. Jest wzniesiona w konstrukcji zrębowej, o rozmiarach około 10 na 5 metrów. Przed wejściem znajduje się niewielki ganek, a dach przykryty jest tradycyjnym gontem.

We wnętrzu znajduje się wyrzeźbiony przez Ludwika Konarzewskiego tryptykowy ołtarz przedstawiający w swej środkowej części Matkę Boską z Dzieciątkiem nad cieszyńską Wieżą Piastowską, nawiązujący do stylu młodopolskiego i symbolizujący region Śląska Cieszyńskiego.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Świątynia ma 10 metrów długości i 5 szerokości. Nawa kończy się trójbocznym prezbiterium. Dwuspadowy dach przykryto gontami. Sygnaturkę wieńczy stożkowy hełm. Przed wejściem umieszczono nieduży ganek. W kościółku dopatrzyć się można wielu elementów tradycyjnego zdobnictwa góralskiego, jak np. pazdury czy motyw słoneczka w półkoliście zwieńczonych drzwiach i oknach. Wnętrze również jest dziełem Ludwika Konarzewskiego seniora. Zdradza ono cechy ulubionej przez twórcę sztuki młodopolskiej. Uwagę zwraca przede wszystkim ołtarz główny w postaci tryptyku, którego centralnym punktem jest płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem nad Piastowską Wieżą w Cieszynie. Kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Istebnej znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego.
Informacje biograficzne
Istebna jest ostoją góralszczyzny w Beskidzie Śląskim. Jej oryginalną kulturą ludową oraz malowniczym położeniem zachwycają się od ponad stulecia artyści z całej Polski. Jednym z najwybitniejszych twórców związanych z Istebną był Ludwik Konarzewski senior. Ten plastyk i pedagog urodził się w Warszawie, talent zaś artystyczny kształtował w szkołach warszawskich i krakowskich oraz podczas podróży zagranicznych. Z Istebną związał się już w 1914 roku, kiedy poślubił tutejszą góralkę - Jadwigę Wałach, siostrę swego przyjaciela ze studiów Jana Wałacha. Podczas I wojny światowej państwo młodzi trafili w ręce rosyjskie i pod zarzutem szpiegostwa zostali zesłani do Buzułuku na Uralu. Udało im się powrócić do kraju na początku lat 20. Na stałe miejsce zamieszkania wybrali Istebną - dokładnie przysiółek Bucznik dzisiejsza Andziołówka. Wkrótce wznieśli tam zespół zabudowań: dom rodzinny, muzeum, pensjonat „Bucznik”, szkołę rzemiosła artystycznego i kaplicę. Ta ostatnia była dziękczynieniem za opiekę Boską na zesłaniu i powrót do Polski. Pożogę II wojny światowej przetrwała tylko świątynia. Kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej wzniesiono z bali drewnianych wiązanych na zamek. Twórca wzorował się na budowlach istebniańskich i zakopiańskich.
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Stałe Msze Święte odbywają się tu dwa razy w roku: 3 maja w intencji Ojczyzny oraz 25 sierpnia, za zmarłych i żyjących członków Rodziny w dzień św. Ludwika jej głównego Patrona.