pozyczka

Obiekty sakralne to jedna z liczniejszych, grupa zabytków jakie warto zobaczyć odwiedzając powiat żywiecki i gminę Isebna.
Poznaj najciekawsze sanktuaria, katedry, klasztory i cmentarze.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej-Kubalonce

Powiat
Cieszyński
Gmina
Gmina Istebna
Miejscowość
Istebna
Położenie w miejscowości
Przełęcz Kubalonka to jedna z bardziej znanych przełęczy w polskich górach, oddzielająca pasmo Baraniej Góry od pasma Stożka i Czantorii. W latach międzywojennych wybudowano przez Kubalonkę szosę prowadzącą wśród ładnych krajobrazów z Wisły do Istebnej. Zabytkowy kościół pod wezwaniem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się przy drodze nieco poniżej przełęczy, po jej południowej stronie.
Dokładny adres
54
43-470 Istebna
Gmina: Istebna
Nr telefonu
Telefon: 33 855 70 54
Email: promocja@ug.istebna.pl
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Świątynia ta, zbudowana z drewna, wzniesiona została w 1779 r. w Przyszowicach koło Gliwic, gdzie pełniła funkcję kościoła przycmentarnego. W latach 1957-58 obiekt ten przeniesiono na obecne miejsce. W kościele do 1967 r. znajdowało się muzeum, w którym zgromadzono eksponaty sztuki sakralnej z regionu Górnego Śląska. W 1971 r. ustanowiono przy kościele rektorat, a w 1983 r. erygowano parafię. Kościół posiada konstrukcje zrębową, nakryty jest dwuspadowym, gontowym dachem z barokową sygnaturką oraz wydatnymi okapami. Z wyposażenia pierwotnego zachował się barokowy XVIII-wieczny ołtarz oraz ambona z 1697 roku. Wnętrze uzupełniają ludowe rzeźby. Kościół jest otwarty podczas nabożeństw. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
Informacje biograficzne
Kościół pochodzi z XVIII w., posiada konstrukcję zrębową z wydatnym okapem, prezbiterium w kierunku północnym. Został zbudowany w roku 1779 w Przyszowicach koło Rybnika za czasów panowania ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. W latach 1957–1958 przeniesiony został ze Śląska na istebniańską ziemię. We wnętrzu znajdują się rzeźby i obrazy o tematyce religijnej między innymi XVIII-wieczna figura św. Jana Nepomucena oraz obraz „Biczowanie Chrystusa’’. Godne uwagi są także: ołtarz główny z XVIII-wiecznym obrazem ze sceną Ukrzyżowania oraz figurą Boga Ojca i rzeźbami aniołów i barokowa ambona z 1697 roku (XVII w.) z płaskorzeźbami czterech Ewangelistów, figurą Chrystusa i rzeźbą Ducha Św. oraz malowidłami przedstawiającymi św. Augustyna i św. Hieronima.
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Będąc na Kubalonce warto odwiedzić także inną z pobliskich drewnianych świątyń, kaplicę św. Jadwigi Śląskiej z początku XIX w. w stylu tyrolskim. Leży ona na terenie ośrodka prezydenckiego na zboczach Zadniego Gronia. Kubalonka, posiadająca zaplecze turystyczno-gastronomiczne, znana z powodu dobrych warunków śniegowych oraz międzynarodowych tras dla narciarstwa biegowego, to także punkt wyjścia szlaków turystycznych. Przebiega tędy czerwono znakowany Główny Szlak Beskidzki, którym wyjść możemy na Barania Górę (3,5 g.), mijając po drodze schroniska na Stecówce i Przysłopie. W przeciwną stronę szlak ten prowadzi na Stożek (2,5 g.). Inne trasy wiodą stąd w stronę Wisły oraz Istebnej.