pozyczka

Obiekty sakralne to jedna z liczniejszych, grupa zabytków jakie warto zobaczyć odwiedzając powiat żywiecki i gminę Isebna.
Poznaj najciekawsze sanktuaria, katedry, klasztory i cmentarze.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Kaplica pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Kamesznicy

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Milówka
Miejscowość
Kamesznica
Położenie w miejscowości
Kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej jest położona na terenie rzymskokatolickiej parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi Panny w Kamesznicy, która należy do dekanatu milowskiego w diecezji bielsko-żywieckiej.
Okolica
Kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej znajduje się na wzgórzu usytuowanym na skraju parku dworskiego należącego do zespołu dworskiego Potockich.
Dokładny adres
Parafia pw. Najświętszego Imienia Maryi Panny

ul. Dworkowa, 34-383 Kamesznica
Nr telefonu
tel. (33) 862 48 22, 862 52 18
Adres strony internetowej
Informacje dotyczące statusu prawnego ochrony, nr w rejestrze zabytków
Kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr rej. A-579/88 z 22.09.1988 r.
Stan architektoniczny obiektu
Początkowo wzniesiony z kamienia i cegły kościółek był niewielki. Pierwotnie nosił wezwanie św. Teresy (na część Teresy Potockiej), ale jeszcze sami Potoccy zmienili jego wezwaniem, poświęcając kaplicę Matce Boskiej Szkaplerznej, i tak zostało po dziś dzień.
Świątynia została rozbudowana w latach 50. XX w. Podczas odpustów, przybywali i nadal przybywają do niej pielgrzymi z okolicznych wiosek, wierząc w cudowną moc Matki Boskiej Szkaplerznej, której stary piękny obraz wisi w ołtarzu oraz w uzdrowicielską moc wody ze źródełka. Woda ta uzdrowić miała wzrok hrabiego Marcelego Potockiego, któremu przemywano nią oczy kilka razy dziennie, a także wielu mieszkańcom okolicznych wiosek.
Czy uzdrowicielska moc źródełka faktycznie działa, to już zależy od wiary każdego z nas. Warto jednak zobaczyć ten malutki stary kościółek, stanowi on bowiem piękną ozdobę zabytkowego kamesznickiego parku.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Kościółek zbudowano w 1851 r. w miejscu, w którym – wg legendy – w krzewie dzikiej róży hrabinie Teresie ukazała się postać MB. Obiekt rozbudowano w latach 50. XX w. W ołtarzu głównym znajduje się obraz MB Szkaplerznej, a nieopodal płynie cudowne źródełko.
Informacje biograficzne
Fundacją kaplicy M.B. Szkaplerznej wiąże się ciekawa i zarazem dramatyczna historia. Hrabina Teresa Potocka, ówczesna właścicielka Kamesznicy, miała męża ze skłonnościami do szaleństwa. Pewnego razu w ataku furii hrabia gonił swą żonę po całym parku, pragnąc ją zabić i już miał jej zadać śmiertelny cios, gdy ta w porę schowała się za pniem drzewa. Wdzięczna za ocalenie hrabina wzniosła w tym miejscu kaplicę. Jak już to bywa z tego rodzaju historiami jest i druga wersja tego zdarzenia. Wg. niej kaplicę kazał zbudować hrabia Marceli Potocki po tym jak w czasie jednego ze swych ataków gonił ze strzelbą po parku swoją żonę Teresę, a następnie postrzelił ją. Kaplica początkowo nosiła nazwę imienniczki żony - św. Teresy.
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej nie jest ogólnodostępna. Otwierana jest jedynie w dzień odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej, 16 lipca. W sprawie jej zwiedzana należy się kontaktować z kancelarią parafialną.
Daty szczególnie ważne dla obiektu – święta, ceremonie, regularne wydarzenia, które potencjalnie mogą wzbogacić informację nt. Atrakcji turystycznych wraz z informacjami o terminie, organizatorze, z adresem, nr telefonu, adresem aktualizowanej strony inte
Kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej została wzniesiona w 1851 r., ale swój obecny wygląd zawdzięcza rozbudowie przeprowadzonej w latach 50. XX w.