pozyczka

Obiekty sakralne to jedna z liczniejszych, grupa zabytków jakie warto zobaczyć odwiedzając powiat żywiecki i gminę Isebna.
Poznaj najciekawsze sanktuaria, katedry, klasztory i cmentarze.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Kaplica pod wezwaniem NPM Królowej Świata

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Milówka
Miejscowość
Kamesznica
Położenie w miejscowości
Kamesznica to malownicza wieś położona u stóp Baraniej Góry na wysokości od 480 do 560 m n.p.m , wzdłuż dwóch potoków Bystrej i Janoskiego. Przez miejscowość przebiega jeden z najstarszych szlaków turystycznych w Polsce prowadzący na szczyt Baraniej Góry i do źródeł Wisły.
Okolica
Zespół zabudowań Dworskich rodu Potockich,
Letni pałacyk pochodzący z roku 1833,
Park Dworski Potockich,
Kancelaria z drewnianą wieżą i zegarem,
Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Świata,
Kościół Imienia Najświętszej Marii Panny.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Kaplica w Kamesznicy Górnej pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Świata powstała w miejscu starej dzwonnicy w II poł. XX w. Nie jest więc żadnym zabytkiem.
Szczególnie piękne , kolorowe , jasne witraże ciągną się pasem wzdłuż bocznych ścian kapliczki . Nad nimi rozmieszczone są drewniane płaskorzeźby przedstawiające drogę krzyżową . Na przedzie , w ołtarzu złoci się niewielkich rozmiarów rzeźba Matki Bożej Królowej Świata dzierżącej w ręce berło .
Informacje biograficzne
Kamesznica, wieś leżąca w Beskidzie Śląskim u podnóża Baraniej Góry, od przedwojny czyniła starania zmierzające do budowy kościoła. Zostały zebrane materiały budowlane, ale w okresie okupacji hitlerowcy wysiedlili znaczną część mieszkańców i odstąpiono od jej rozpoczęcia. W okresie powojennym wśród aktywnej części społeczności wsi dalej tkwiła nadzieja, że uda się wystawić świątynię w wyznaczonym miejscu, ale stwarzane przez władze państwowe problemy utrudniały realizację planów. Mieszkańcy wsi postanowili zrealizować budowę bez stosownego zezwolenia i w Kamesznicy Górnej wybudowano Kaplicę pw. NMP Królowej Świata, którą oficjalnie poświęcono w 1984 r.