pozyczka

Obiekty sakralne to jedna z liczniejszych, grupa zabytków jakie warto zobaczyć odwiedzając powiat żywiecki i gminę Isebna.
Poznaj najciekawsze sanktuaria, katedry, klasztory i cmentarze.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Kapliczka na „Midorowym Polu”

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Łodygowice
Miejscowość
Pietrzykowice
Położenie w miejscowości
Usytuowana jest przy ul. Wielodroga w Pietrzykowicach
Okolica
Kapliczka usytuowana jest na niewielkim pagórku. Przez wiele lat tuż obok rosła piękna lipa, która ze względu na bardzo zły stan zdrowotny musiała zostać wycięta. Na pamiątkę po lipie pozostał pień z wyciętym krzyżem.
Stan zachowania i utrzymania atrakcji turystycznej
Obecnie po renowacji. Dzięki dotacji unijnej pozyskanej przez gminę Łodygowice udało się odnowić także drewnianą dzwonnicę w Biernej. Prace remontowe, prowadzone zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków, zostały zakończone w sierpniu. Obejmowały m.in. wymianę pokrycia dachowego.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Kapliczka wzniesiona została w 1848 roku, na upamiętnienie zniesienia pańszczyzny, którą w Galicji zniósł gubernator Franz Stadion jeszcze zanim zrobiono to w całym Cesarstwie Austriackim. Kapliczka znajduje się na niewielkim wzniesieniu, z którego roztacza się piękny widok na wszystkie strony świata. Kiedyś obok kapliczki rosła wielka lipa, obecnie pozostał tylko pień, w którym wydrążono znak krzyża. Kapliczka na „Midorowym Polu” założona została na rzucie prostokąta i zakończona półkolistą absydą, wybudowana z kamienia, obecnie jest wytynkowana i nakryta dwuspadowym gontowym daszkiem. U szczytu kapliczki znajduje się mała nisza w której odnaleźć można figurkę Matki boskiej, a poniżej zawieszony jest drewniany krzyż z Chrystusem Ukrzyżowanym. W środku znajduje się kopia obrazu MB Częstochowskiej.
Znaczenie historyczne obiektu
Postawili ją okoliczni mieszkańcy dla upamiętnienia 1848 roku czyli zniesienia daniny w Galicji. Zaprojektowana jest na planie prostokąta i zakończona półkolistą absydą. Na szczycie kaplicy znajduje się nisza wewnątrz której mieści się figurka Matki Boskiej. Pod niszą zawieszony jest krzyż z Chrystusem Ukrzyżowanym.
Istniejące udogodnienia i infrastruktura turystyczna w pobliżu obiektu: wiata, ławki, stoliki, stojaki rowerowe, toalety, itp. z uwzględnieniem infrastruktury dla niepełnosprawnych
Postawiono kilka drewnianych siedzisk i stół, przy którym można w ciszy i spokoju delektować się pięknym widokiem. Wybudowano ozdobne murki i schody ułatwiające dojście do kapliczki - informuje Urząd Gminy w Łodygowicach.