pozyczka

Obiekty sakralne to jedna z liczniejszych, grupa zabytków jakie warto zobaczyć odwiedzając powiat żywiecki i gminę Isebna.
Poznaj najciekawsze sanktuaria, katedry, klasztory i cmentarze.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Stecówce

Powiat
Cieszyński
Gmina
Gmina Istebna
Miejscowość
Istebna
Położenie komunikacyjne
Dojazd drogą asfaltową
Dojazd - jadąc od Wisły i Kubalonki w Istebnej przy stacji CPN i przystanku PKS kręcimy w lewo. Jeśli od centrum Istebnej przy stacji paliw i przystanku PKS w prawo. Jedziemy wzdłuż rzeki Olzy. Przy schronisku "Zaolzianka" skręcamy do góry i jedziemy zgodnie z drogowskazami na Stecówkę.
Dokładny adres
Istebna Stecówka 955, 43-470 Istebna
Nr telefonu
338555259
Stan zachowania i utrzymania atrakcji turystycznej
Górska kaplica na obszarze parafii pw. Jezusa Dobrego Pasterza w Istebnej została wzniesiona w latach 1957–1958 przez miejscowych cieśli. Poświęcono ją 12 stycznia 1958. W 1959 dobudowano wieżę i zakrystię. Kaplica zostaje siedzibą rektora ks. Antoniego Goliasza w 1971. Kościołem parafialny jest od 29 stycznia 1981.
W nocy z 2 na 3 grudnia 2013 roku miał miejsce pożar świątyni, w wyniku którego budynek w większości spłonął. Strażacy zdołali uratować część wyposażenia oraz tabernakulum, ocalała też część ścian.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Pochodzi z 1957 roku. Kościół ten został wzniesiony na malowniczym górzystym terenie. Miejsce to ma upamiętnić objawienia Najświętszej Marii Panny, jakie miały miejsce w 1917 roku w portugalskiej miejscowości Fatima. Kościółek budowali mieszkańcy okolicznych przysiółków. Stecówki, Leszczyny, Pietraszonki, Skały, Łączyny i Mlaskawki.
Aktualne znaczenie dla życia mieszkańców obszaru LGD
W 2011 nakręcono tu scenę ślubu w filmie „Och, Karol 2”.
Informacje biograficzne
Jak Matka Boża na Stecówkę przyszła...
"Pośród beskidzkich szlaków i krajobrazów jest niewielki zakątek - Stecówka. Każdego kto tam przybędzie, obdarza on rozległym słońcem, malowanym pejzażem. A jeśli któryś wędrowiec zatrzyma się na chwilę, zauroczony jego pięknem, usłyszy być może tę przypowieść, wpisaną w szept świerkowego lasu, zamyśloną ciszę polany oraz serca mieszkających tu ludzi...
A ludzie tutejsi z dawien dawna są wytrwali i mocni, bowiem takimi właśnie uczyniła ich ziemia rodzinna, na której ciężko pracowali. Są dobrzy jak chleb, którym się wspólnie dzielili; są pogodni i szczerzy, jak modlitwa, która prowadziła ich w każdy nowy dzień i z którą, znużeni, powracali wieczorem na spoczynek.
Modlitwa zaś była tutaj zawsze - w zagrodach i na polach, wśród lasów i przy drogach. Szczególnie zaś upodobała sobie niewielki, leszczynowy zagajnik, dokąd w maju i październiku, miesiącach poświęconych Maryi, przychodziły gaździny i młode dziewczęta, aby cześć oddać Bożej Matce. "Przy figurce Panny Najświętszej, co to ją Zuzka od Kunca przynosiła, co dzień my litaniję i różaniec rzykali i pieśniczką nabożną Pón Bóczka cieszyli" - wspomina Maria Kawulok.
I stało się czasu onego, że Maryja usłyszała ich głos. I zapragnęła przyjść do nich, aby zamieszkać pośród tych groni i góralskich serc. Wyruszyła więc w drogę. A gdy tak wędrowała kamienistą ścieżką wśród smreków, niektórzy ze zdumieniem w snach swoich dostrzec Ją zdołali : " Tak w połowie drogi ze Stecówki na Kubalonkę patrzę, a ktosi idzie ku mnie naprzeciwko. I se myślę - kto też to tu idzie ? No jak podeszła bliżej, widzę - Matka Boska. I pytam się - Matko Boska, gdzie Ty idziesz ? - Na Stecówkę - powiada i przeszła koło mnie, ani się oglądnęła. Za jakiś czas znów mi się tak samo śniło. Też spotkałam Najświętszą Panienkę. W tym samym miejscu. I zaś pytam : Matko Boska, a gdzie ty idziesz ? - Na Stecówkę. Ja się oglądam za Nią, a Ona poszła dalej w stronę Stecówki. A trzeci raz to mi się śniło, że byłam w Cieszynie, na Głębokiej ulicy, tam był taki sklep z obrazami. Weszłam do tego sklepu, rozglądam się i nie widzę obrazu Maryi. Więc pytam sklepowej - A gdzie macie Matkę Boską ? - Nie ma, na Stecówkę poszła" - Anna Kunc z pogodnym wzruszeniem zwierza się ze swych snów..."
Beata Sabath - Rozmus "Jak Matka Boska na Stecówkę przyszła".
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Dojście - około 45 minut szlakiem czerwonym prowadzącym z Kubalonki na Baranią Górę
Daty szczególnie ważne dla obiektu – święta, ceremonie, regularne wydarzenia, które potencjalnie mogą wzbogacić informację nt. Atrakcji turystycznych wraz z informacjami o terminie, organizatorze, z adresem, nr telefonu, adresem aktualizowanej strony inte
Msze Święte W soboty: 17:00 (zimą), 18:00 W niedziele i święta: 7:30 (kościół filialny na Mlaskawce), 9:00, 11:00
Ilość miejsc noclegowych
Przy kościele znajduje się probostwo, które służy również jako dom rekolekcyjny dla wielu grup formacyjnych. Przybywa tutaj wiele grup duszpasterskich aby przeżyć swoje rekolekcje, Oazy modlitwy, dni skupienia czy po prostu aby dobrze wypocząć. W czasie wakacji odbywają się tutaj trzy turnusy rekolekcji Ruchu Światło-Życie.
Dom może pomieścić ponad 50 osób.