pozyczka

Odwiedzając żywiecczyznę warto skorzystać z propozycji naukowo-technicznych jaki można tu znaleźć:
a można skorzystać z symulatora lotów, wziąć udział w pokazie z użyciem ciekłego azotu, zobaczyć elektrownię wodną czy pozostałości po kolei.
Przyjedź i przekonaj się, że nauka wcale nie musi być nudna!

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Makieta Sopotni Wielkiej 2050

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Jeleśnia
Miejscowość
Sopotnia Wielka
Położenie w miejscowości
Sopotnia Wielka 174, niedaleko szkoły
Położenie komunikacyjne
Do miejscowości najłatwiej dojechać własnym środkiem transportu, kilka razy dziennie z Żywca przez Jeleśnię kursuje prywatny przewoźnik Chrustek Travel.
Okolica
Sopotnia Wielka zlokalizowana jest w dolinie potoku o tej samej nazwie (dopływ Koszarawy) na terenie Beskidu Żywieckiego (masyw Pilska) w gminie Jeleśnia. Cała miejscowość wpisuje się w obszar Żywieckiego Parku Krajobrazowego, a jej południowe tereny wyznaczają ostatnie grunty polskie przed granicą słowacką. Sopotnię Wielką otaczają liczne szczyty jak Kotarnica (1156), Romanka (1366), Rysianka (1322), od południa Palenica (1338) i wspomniane już Pilsko (1557) oraz Buczynka (1205), Łabysówka (904) i Krzyżowa – „Krzyżowski Groń” (723) od wschodu. Położenie to stanowi za szczególną cechę tejże miejscowości, stanowiące swoistego rodzaju koronę otaczającą całą wieś z pominięciem kierunku północnego, gdzie istnieje główny trakt dojazdowy w postaci drogi asfaltowej.
Dokładny adres
Stacja znajduje się na terenie prywatnym, Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia, www.polaris.org.pl, Tel. 33 863-46-93
kilkanaście metrów od współrzędnych 49°35'29"N, 19°17'45"E
Dane o gospodarzu / opiekunie obiektu
Stowarzyszenie POLARIS – OPP, http://www.polaris.org.pl
Stan zachowania i utrzymania atrakcji turystycznej
dobry
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
W ramach otrzymanego na wiosnę 2007r dofinansowania (proj. Xsi) z Programu Młodzież UE oraz Urzędu Gminy Jeleśnia, grupa inicjatywna pod kierownictwem Pawła Dendysa rozpoczęła budowę makiety (tzw. „tortu”) w skali modelarskiej H0 (1:87) - wyimaginowanego wizerunku rodzinnej miejscowości Sopotni Wielkiej, ale takiej, jaka miałaby istnieć dopiero w 2050 roku. Celem tego przedsięwzięcia było uwolnienie młodzieńczej fantazji twórczej i przestrzennej oraz uaktywnienie własnych pomysłów w zakresie rozwoju tej miejscowości. Projekt miał również na celu samodzielne zdefiniowanie problemów aglomeracyjnych i braków infrastrukturalnych na tym terenie, jakie młodzież wskazywała poprzez sklejanie własnych budynków na makiecie. Łącznie na powierzchni 10 m2 powstało ponad 55 obiektów jak domy jednorodzinne, sklepy, hotele, obiekty użyteczności publicznej itp. Całą makietę ukończono w październiku 2006r. i nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że nad modelem świecą również gwiazdy!
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Grupy zorganizowane lub osoby indywidualne chętne do przyjazdu prosimy o wcześniejszy kontakt. Do przyjazdu zapraszamy w szczególności uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, a także przedszkola, dla których prezentujemy krótszy program z szerszą prezentacją elementów makiety.
Istniejące udogodnienia i infrastruktura turystyczna w pobliżu obiektu: wiata, ławki, stoliki, stojaki rowerowe, toalety, itp. z uwzględnieniem infrastruktury dla niepełnosprawnych
Naprzeciwko siedziby Stowarzyszenia znajduje się niewielki parking
Oznakowanie obiektu i dojścia do obiektu
Drogowskaz umieszczony przy zakręcie do Sopotni Wielkiej w Jeleśni (blisko Starej Karczmy), tabliczki informacyjne zamieszczono na budynku siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP
Możliwość skorzystania z usług przewodnika, posiadane własne materiały promocyjne, ich wersje językowe, własna strona internetowa, itp.
Konieczna obecność koordynatora w czasie zwiedzania czy prowadzenia warsztatów na stacji
Ilość miejsc noclegowych
Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP posiadają całoroczne prawo bezpłatnego zakwaterowania w ośrodku ASTROTURYSTYKI w Sopotni Wielkiej.