pozyczka

Odwiedzając żywiecczyznę warto skorzystać z propozycji naukowo-technicznych jaki można tu znaleźć:
a można skorzystać z symulatora lotów, wziąć udział w pokazie z użyciem ciekłego azotu, zobaczyć elektrownię wodną czy pozostałości po kolei.
Przyjedź i przekonaj się, że nauka wcale nie musi być nudna!

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Ogródek meteorologiczno - astronomiczny ASTROMETEO

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Jeleśnia
Miejscowość
Sopotnia Wielka
Położenie w miejscowości
Sopotnia Wielka 174, niedaleko szkoły
Położenie komunikacyjne
Do miejscowości najłatwiej dojechać własnym środkiem transportu, kilka razy dziennie z Żywca przez Jeleśnię kursuje prywatny przewoźnik Chrustek Travel.
Okolica
Sopotnia Wielka zlokalizowana jest w dolinie potoku o tej samej nazwie (dopływ Koszarawy) na terenie Beskidu Żywieckiego (masyw Pilska) w gminie Jeleśnia. Cała miejscowość wpisuje się w obszar Żywieckiego Parku Krajobrazowego, a jej południowe tereny wyznaczają ostatnie grunty polskie przed granicą słowacką. Sopotnię Wielką otaczają liczne szczyty jak Kotarnica (1156), Romanka (1366), Rysianka (1322), od południa Palenica (1338) i wspomniane już Pilsko (1557) oraz Buczynka (1205), Łabysówka (904) i Krzyżowa – „Krzyżowski Groń” (723) od wschodu. Położenie to stanowi za szczególną cechę tejże miejscowości, stanowiące swoistego rodzaju koronę otaczającą całą wieś z pominięciem kierunku północnego, gdzie istnieje główny trakt dojazdowy w postaci drogi asfaltowej.
Dokładny adres
Stacja znajduje się na terenie prywatnym,
Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia
kilkanaście metrów od współrzędnych 49°35'29"N, 19°17'45"E
Nr telefonu
33 863-46-93
Adres strony internetowej
Dane o gospodarzu / opiekunie obiektu
Stowarzyszenie POLARIS – OPP
Stan zachowania i utrzymania atrakcji turystycznej
dobry
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Na stacji zamontowano m.in. termometry rtęciowe do szczegółowego pomiaru temperatur panujących na różnych wysokościach nad ziemią (informacje przydatne dla sesji meteorowych podczas obserwacji w pozycji leżącej). Stacja ASTROMETEO została wyposażona m.in. w anemorumbometr mierzący dokładnie prędkość i kierunek wiatru, termohigrometr podający z dokładnością do 0,1 st. aktualne panującą temperaturę na sesji oraz poziom wilgotności powietrza, która ma duży wpływ na obserwacje teleskopowe (skraplająca się mgła na optyce itp.). Stacja posiada również luksometr mierzący dzienne nasłonecznienie i jego intensywność. Ma to zastosowanie przy obserwacjach Słońca, gdyż zmniejszająca się powłoka chmur przepuszcza do ziemi większą ilość słonecznego światła dając tym samym nadzieję, na wykonanie obserwacji Gwiazdy Dziennej pod względem aktywności plamotwórczej. Stacja posiada także deszczomierz oraz barometr. Wszystkie ww. urządzenia zintegrowane są radiowo z przenośnym odbiornikiem LCD z możliwością automatycznych wizualizacji danych po podłączeniu do komputera. Łącznie cała stacja tworzy doskonałe urządzenie do przewidywania pogody przydatne głównie obserwatorom nocnego nieba w Sopotni Wielkiej.
Aktualne znaczenie dla życia mieszkańców obszaru LGD
Miejscowość ze względu na położenie w dolinie otoczonej zewsząd górskim łańcuchem Beskidów, zawsze cechowała się zmiennością i nieprzewidywalną pogodą często różniącą się od ogólnych prognoz dla Polski podawanych w masowych komunikatach meteorologicznych. Sytuacja ta stała się punktem wyjścia do złożenia w 2003 roku w Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce projektu na budowę stacji oraz przeprowadzenie warsztatów meteorologicznych dla dzieci i młodzieży (łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 100 osób).
Na co dzień stacja ASTROMETEO dostępna jest do zwiedzania jak i organizacji warsztatów dydaktyczno-pomiarowych. Do przyjazdu w szczególności zapraszamy szkoły, grupy zorganizowane, studentów jak i osoby zainteresowane meteorologią po wcześniejszym, telefonicznym ustaleniu terminu wizyty. Wstęp na obszar stacji odbywa się wyłącznie w obecności koordynatora. Zwiedzanie lub organizacja warsztatów prowadzone jest w ramach odpłatnej jak i nieodpłatnej działalności statutowej, w zależności od realizowanych projektów w określonym czasie.
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Konieczność wcześniejszego umówienia terminu wizyty, zwiedzanie w obecności koordynatora Stowarzyszenia POLARIS-OPP, do stacji prowadzi częściowo wybrukowana ścieżka oraz równy teren trawiasty
Istniejące udogodnienia i infrastruktura turystyczna w pobliżu obiektu: wiata, ławki, stoliki, stojaki rowerowe, toalety, itp. z uwzględnieniem infrastruktury dla niepełnosprawnych
naprzeciwko siedziby Stowarzyszenia znajduje się niewielki parking
Oznakowanie obiektu i dojścia do obiektu
brak bezpośrednich drogowskazów, tabliczki informacyjne zamieszczono na budynku siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP
Możliwość skorzystania z usług przewodnika, posiadane własne materiały promocyjne, ich wersje językowe, własna strona internetowa, itp.
konieczna obecność koordynatora w czasie zwiedzania czy prowadzenia warsztatów na stacji