pozyczka

Potencjał kulturowy regionu powiatu żywieckiego wynika z posiadania licznych obiektów historycznych i archelologicznych, zabytków urbanistyki i architektury, upamiętnionych miejsc historycznych, kulturalnych.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Izba Regionalna

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Łękawica
Miejscowość
Łysina
Położenie w miejscowości
Izba Regionalna znajduje się w budynku OSP w centrum wsi Łysina.
Położenie komunikacyjne
Brak dojazdu na miejsce komunikacją publiczną. Najbliższy przystanek komunikacji autobusowej znajduje się w odległosci 2,0 km we wsi Okrajnik przy Zajeździe „Pod Jeleniem”, gdzie można dojechać z Żywca.
Odległość do miast: Żywiec – 15 km, Sucha Beskidzka – 20 km.
Skrajem wsi Łysina przebiega zielony szlak pieszej turystyki PTTK (Porąbka- Sucha Beskidzka).
Okolica
Wieś Łysina, najmniejsza na żywiecczyźnie, otoczona lasami mieszanymi, położona jest na zboczu góry Ścieszków Groń na wysokości 630-779 m n.p.m. W obrębie wsi znajduje się atrakcyjny zespół skał zwanych „Zamczyskiem” z niedostępną dla zwiedzających „Jaskinią Lodową”, osiem kamiennych kapliczek oraz skupisko starych zabudowań z z XIX w.
Dokładny adres
34-321 Łysina ul. Leśna
Nr telefonu
Tel. 660851943
Adres strony internetowej
Dane o gospodarzu / opiekunie obiektu
Koło Gospodyń Wiejskich w Łysinie
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Izba Regionalna zajmuje pomieszczenie, w którym zgromadzono ok.170 dawnych przedmiotów i narzędzi codziennego użytku pochodzących z terenu gminy. Do unikatów należą m.in. pozioma beczka na wodę, oleodruki o tematyce sakralnej, narzędzia do obróbki kamienia i drewna, młynek zbożowy, ręczny dźwig do podnoszenia elementów drewnianej konstrukcji domu.
Aktualne znaczenie dla życia mieszkańców obszaru LGD
Izba Regionalna podtrzymuje pamięć o dawnych zajęciach mieszkańców ( kamieniarstwo, uprawa lnu, tkactwo, rolnictwo, cieślarstwo).
Faktyczna dostępność obiektu dla turysty, uwzględniająca przystosowanie dla osób niepełnosprawnych
Izba Regionalna dostępna jest poprzez zgłoszenie telefoniczne. Wstęp wolny.
Istniejące udogodnienia i infrastruktura turystyczna w pobliżu obiektu: wiata, ławki, stoliki, stojaki rowerowe, toalety, itp. z uwzględnieniem infrastruktury dla niepełnosprawnych
Na przeciwko budynku OSP znajduje się ogólnodostępny parking dla samochodów i stojaki rowerowe oraz wiata i ławki.
Oznakowanie obiektu i dojścia do obiektu
Informacja na planie sytuacyjnym przy budynku Urzędu Gminy w Łękawicy oraz na planie sytuacyjnym na Placu Odnowy w Łysinie. Na budynku OSP widnieje stosowna tablica nad bezpośrednim wejściem do Izby Regionalnej.
Możliwość skorzystania z usług przewodnika, posiadane własne materiały promocyjne, ich wersje językowe, własna strona internetowa, itp.
Strona internetowa www.kgw-lysina.pl oraz informacje na stronie: www.beskidmaly.pl
Ilość miejsc noclegowych
Zajazd „Pod Jeleniem” we wsi Okrajnik - 45 miejsc noclegowych
Możliwość skorzystania z bazy gastronomicznej
Zajazd „Pod Jeleniem” we wsi Okrajnik – pełna usługa gastronomiczna.