pozyczka

Potencjał kulturowy regionu powiatu żywieckiego wynika z posiadania licznych obiektów historycznych i archelologicznych, zabytków urbanistyki i architektury, upamiętnionych miejsc historycznych, kulturalnych.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Galeria Kukuczka

Powiat
Cieszyński
Gmina
Gmina Istebna
Miejscowość
Istebna
Położenie komunikacyjne
Dojazd drogą nr 943 do samej granicy państwa.
Okolica
Trójstyk granic.
Najdalej na wschód wysunięty punkt Republiki Czeskiej
Kościół Dobrego Pasterza w Istebnej
Dokładny adres
"Galeria Kukuczka"
Jan Kukuczka
43-470 Istebna-Jasnowice 1549
(przejście graniczne PL-CZ)
Nr telefonu
tel. +48 33 855 71 05,
tel. +48 33 855 60 27,
tel. +48 608 581 071
Adres strony internetowej
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Swój początek zaznaczyła w 1985 roku przy okazji tyskiego pleneru (...) Przez lata Galeria wzbogacała się o kolejne zbiory artystów polskich i zagranicznych. (...) Są tu obrazy, rysunki i grafiki wyraźnie adresowane do odbioru o szerokim wachlarzu zainteresowań. Widzimy tu różnorodność postaw twórczych, warsztatów, indywidualności - dzieła tchnących pięknem, których nie da się zdefiniować, ani zaszufladkować, bo są potrzebą na co dzień do rozbudzania wyobraźni, prowokowania do refleksji z uwrażliwianiem na piękno natury.
Znaczenie historyczne obiektu
Było i jest to samochodowe przejście z Republiką Czeską, a obecnie budynek został zaadaoptowany w miejsce łączące kulturę i dorobek artystyczny artystów z Polski, Czech i Słowacji, czyli "Dom Trzech Narodów". Znajduje się tutaj “Galeria Sztuki Kukuczka – Na Granicy bez Granic" oraz klimatyczna kafejka "Pod Paletą". Oprócz ponad 90 dzieł z portretami ludzi zasłużonych dla tych terenów zobaczymy tu również obrazy o współczesnej tematyce znamienitych artystów, ceramikę artystyczną, koronki oraz wiele innych. Organizowane są tu także liczne wernisaże i wystawy czasowe.
Aktualne znaczenie dla życia mieszkańców obszaru LGD
Galeria Kukuczka poprzez swoją działalność promuje, wspiera i prezentuje najwartościowsze zjawiska w polskiej i światowej kulturze artystycznej.
Istniejące udogodnienia i infrastruktura turystyczna w pobliżu obiektu: wiata, ławki, stoliki, stojaki rowerowe, toalety, itp. z uwzględnieniem infrastruktury dla niepełnosprawnych
Duży darmowy parking przed budynkiem dawnego przejścia granicznego.
Oznakowanie obiektu i dojścia do obiektu
Do domu Kukuczków doprowadzają strzałki. Natomiast na budynku dawnej szkoły parafialnej z 1819 r., przy głównym placu obok kościoła, warto zobaczyć tablicę poświęconą Jerzemu Kukuczce, ufundowaną przez jego przyjaciół.
Możliwość skorzystania z bazy gastronomicznej
Kafejka "Pod paletą"