pozyczka

Potencjał kulturowy regionu powiatu żywieckiego wynika z posiadania licznych obiektów historycznych i archelologicznych, zabytków urbanistyki i architektury, upamiętnionych miejsc historycznych, kulturalnych.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Izba Twórczości Rodziny Kamieniarz-Kubaszczyk

Powiat
Cieszyński
Gmina
Gmina Istebna
Miejscowość
Koniaków
Dokładny adres
301
43-474 Koniaków
Gmina: Istebna
Nr telefonu
Telefon: 33 855 65 61
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Helena Kamieniarz, żyjąca w latach 1931-2007 należała do najbardziej uznanych twórczyń ludowych w Polsce. Pierwsze koronki wykonywać zaczęła już mając 6 lat i naśladując pracę matki. Po wojnie pani Helena została najmłodszą uczennicą słynnej, koniakowskiej koronkarki, Marii Gwarek. Prace Heleny Kamieniarz, z których wiele oglądać możemy w Izbie, odznaczają się oryginalnymi kompozycjami, a ich autorka stworzyła wiele nowych wzorów, czerpiąc, jak sama wyznawała, ze świata przyrody. Od 1986 r. pełniła ona funkcję prezesa Beskidzkiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Helena Kamieniarz otrzymała kilka odznaczeń, była też wielokrotnie nagradzana w konkursach oraz uczestniczyła w różnego rodzaju prezentacjach i wystawach - w kraju i za granicą. W 1993 r. Kamieniarz otrzymała prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga za wybitne osiągnięcia w ludowym rękodziele artystycznym. Koronki przez nią wykonane otrzymywało w darze wiele osobistości na całym świecie, m.in. papież Jan Paweł II. Czarny szal wykonany przez Helenę Kamieniarz należał do ulubionych elementów garderoby holenderskiej królowej Beatrycze, wzbudzając żywe zainteresowanie królowej Elżbiety II. Gdy koniakowska koronkarka dowiedziała się o tym, wykonała dla brytyjskiej monarchini podobny, tyle że beżowy. W sukienkach będących dziełem Heleny Kamieniarz chodziły Irena Dziedzic i Irena Santor. Obok koniakowskich koronek w tutejszej Izbie obejrzeć możemy także inne eksponaty, do których należą dzieła wykonane przez kilka pokoleń rodziny. Są to obrazy, rzeźby, a także regionalne maski. Izba Pamięci jest placówka prywatną, której zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu.