pozyczka

Potencjał kulturowy regionu powiatu żywieckiego wynika z posiadania licznych obiektów historycznych i archelologicznych, zabytków urbanistyki i architektury, upamiętnionych miejsc historycznych, kulturalnych.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Izba Regionalna GRONICEK

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Ujsoły
Miejscowość
Glinka
Okolica
Kaplica pod wezwaniem Św. Brata Alberta Chmielowskiego - światynia ta została poświęcona w 1993 roku i oddana do użytku parafian.
Krzyż koło kościoła postawiony na pamiątkę osób zmarłych na cholerę przed I Wojną Światową
Kapliczka na Rajdowym Groniu
Kapliczka przy lipach
Nr telefonu
33 864 70 48 , 33 862 59 51
Dane o gospodarzu / opiekunie obiektu
Koło Gospodyń z Glinki
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Izba Regionalna "Gronicek" znajduje się na terenie Beskidu Żywieckiego. Jest miejscem, które z pewnością warto odwiedzić z dziećmi, by odbyć z nimi małą lekcję tutejszego regionalizmu. Izba powstała by pielęgnować i ochraniać dziedzictwo kulturalne wsi Glinka. Odbywają się tutaj kameralne imprezy, spotkania z ciekawymi osobami, ale przede wszystkim można tutaj zdobyć nowe umiejętności dzięki organizowanym warsztatom artystycznym. W obiekcie zlokalizowana jest ekspozycja strojów ludowych, instrumentów ludowych, maszyn i urządzeń gospodarstwa domowego używanych dawniej w życiu codziennym oraz rękodzieło ludowe – koronki, kwiaty bibułkowe oraz hafty. Izba tętni życiem, jest miejscem warsztatów artystycznych, kameralnych imprez kulturalnych, wystaw oraz spotkań.
Aktualne znaczenie dla życia mieszkańców obszaru LGD
Oprócz sali ekspozycyjnej z bogatymi zbiorami sprzętów i przedmiotów naszych przodków, a także fragmentami tradycyjnych stylizacji dawnych pomieszczeń, znajdują się pomieszczenia dla dzieci, młodzieży (świetlica),oraz dla organizacji, stowarzyszeń i mieszkańców wsi. Inwestycja została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Informacje biograficzne
Inicjatorami założenia Izby Regionalnej „Gronicek” były: Koło Gospodyń Wiejskich oraz Rada Sołecka w Glince. Miało to miejsce w 2000 roku. Opiekę nad Izbą sprawuje Koło Gospodyń z Glinki. Izba ta znajduje się w miejscu, które wcześniej służyło za bar. Składa się z trzech sal oraz z zaplecza sanitarnego. Całość utrzymana jest w stylu góralskim. W Sali z ekspozycjami znajdują się przedmioty użytku domowego (gajdy do wody, krosna, drewniane naczynia itp.), stare instrumenty góralskie, a także rękodzieła (hafty, bibułki, koronki, obrazy). Izba oferuje także możliwość skorzystania z warsztatu tkackiego. Miejsce to służy także do spotkań mieszkańców Glinki w celach edukacyjnych. Koło Gospodyń Wiejskich prowadzi zajęcia z gotowania tradycyjnych potraw, z przygotowywania ozdób świątecznych, z rękodzieła. W obiekcie tym spotykają się organizacje młodzieżowe, prowadzona jest działalność edukacyjna, społeczna i kulturalna wsi.