pozyczka

Potencjał kulturowy regionu powiatu żywieckiego wynika z posiadania licznych obiektów historycznych i archelologicznych, zabytków urbanistyki i architektury, upamiętnionych miejsc historycznych, kulturalnych.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Chata Kawuloka

Powiat
Cieszyński
Gmina
Gmina Istebna
Miejscowość
Istebna
Położenie w miejscowości
Muzeum-Chata Jana Kawuloka, obiekt znajdujący się na szlaku Architektury Drewnianej, powstał w 1863r.
Położenie komunikacyjne
Dojazd drogą asfaltową
Dokładny adres
43-470 ISTEBNA 824
Nr telefonu
TEL. 338 556 231 KOM. 790 262 829
Adres strony internetowej
Dane o gospodarzu / opiekunie obiektu
Po jego śmierci, opiekę nad domem przejęła córka - gawędziarka Zuzanna Kawulok,
a pomaga jej w tym kustosz chaty, folklorysta z zamiłowania - Janusz Macoszek (Ślązak Roku 2010).
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
W Chacie można zobaczyć stary piec bez komina (kurlok, nolepa) oraz unikalny zbiór pasterskich instrumentów muzycznych, m. in. gajd, trombit czy rogów pasterskich.
Chata Jana Kawuloka to zabytkowa izba regionalna powstała w 1863 roku.
Należała kiedyś do Jana Kawuloka, wybitnego propagatora kultury regionalnej,
twórcy instrumentów ludowych i gawędziarza z Istebnej.W tej drewnianej chacie krytej gontem, z dwiema izbami z sienią na środku, zobaczysz tradycyjny wystrój
wnętrz i archaiczne sprzęty codziennego użytku, np. żarna służące do wyrobu mąki.
W jednej z izb znajduje się „kurlawy”, czyli dymny piec, z którego dym wydostawał się wprost
do pomieszczenia, ponieważ nie posiadał komina!
Znaczenie historyczne obiektu
Chata Kawuloka znajduje się na szlaku Architektury Drewnianej.
Informacje biograficzne
Stanowi przykład starodawnego, starodawnego góralskiego domu, tzn. drewniana chata, kryta gontem, z dwiema izbami z sienią na środku. W jednej z nich, czarnej izbie znajduje się „kurlawy”, czyli dymny piec z którego dym wydostawał się właśnie do tej izby, ponieważ nie posiadał komina.Piece tego typu były wówczas powszechnie użytkowane, a miało to związek z podatkiem jaki w tamtych czasach płaciło się za komin. W środku okazja obejrzenia tradycyjnego wystroju wnętrza, sprzętów codziennego użytku, np. żarna, służące do wyrobu mąki, jednak główną atrakcję stanowi pokaz instrumentów. Niegdyś właścicielem chaty był wybitny propagator kultury regionalnej Jan Kawulok. Po śmierci twórcy opiekę nad budynkiem przejęła jego córka – gawędziarka Zuzanna Kawulok, a pomaga jej w tym kustosz chaty, folklorysta z zamiłowania - Janusz Macoszek (Ślązak Roku 2010), który swoimi barwnymi opowieściami oraz grą na zgromadzonych dawnych instrumentach, tj: gajdach, rogach pasterskich, piszczołkach, trąbitach, fujarkach, okarynach, sowie, itd. przybliża odwiedzającym klimat i dzieje tamtych czasów.