pozyczka

Historia żywiecczyzny to jedna z najciekawszych historii jakie maja do opowiedzenia karty historii.
Każdy jej rejon, to ciekawy i barwny rozdział.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych:

Posąg - Chrystus pod krzyżem

Powiat
Żywiecki
Gmina
Gmina Łękawica
Miejscowość
Łękawica
Położenie w miejscowości
Na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich ,,na Górkach’’ w Łękawicy
Położenie komunikacyjne
Dojazd drogą asfaltową
Stan architektoniczny obiektu
01 sierpnia 2012r. na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich ,,na Górkach’’ w Łękawicy odbyło się uroczyste poświęcenie i odebranie odtworzonej figury Chrystusa Upadającego pod Krzyżem, która uległa zniszczeniu wskutek kolizji drogowej.
Zaproszona komisja dokonała odbioru nie wnosząc zastrzeżeń.

Dziś pięknie odnowiony ,,Upadek’’ kontrastuje z ruchliwym skrzyżowaniem.
Warto zatrzymać się w pobliżu by obejrzeć odrestaurowany zabytek, oryginalne napisy na krzyżu oraz wspaniałe malowidła na wewnętrznej stronie kopuły dachu wykonane przez naszego rodaka ludowego artystę - Józefa Hulkę.
Elementy figury, które na pierwszy rzut oka mogą się różnić od poprzedniej wersji, w rzeczywistości są elementami oryginalnymi, stanowiącymi odwzorowanie jej pierwotnej wersji pochodzącej najprawdopodobniej z I połowy XIX wieku.

Naszym życzeniem jest, by na najruchliwszym skrzyżowaniu w Łękawicy przy Figurze Chrystusa Upadającego pod Krzyżem zwalniali wszyscy spieszący się kierowcy.
Opis wnętrza: wyposażenie, wiek, stan zachowania, skala unikalności, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjności obiektów
Posąg ten został postawiony początkiem XIX wieku. Figura przedstawiająca upadek Chrystusa pod ciężarem krzyża wykonana jest z kamienia polichromowanego. Umieszczono ją na kamiennym cokole z gzymsem. Całość ochraniana jest przez blaszany dach. Chrystus odziany jest w długą, niebieską szatę, z której wystają stopy. Na głowie umieszczono koronę cierniową.